Bezpieczne opalanie nad morzem – co warto wiedzieć?
Opalanie nad morzem to dla wielu osób ulubiona forma spędzania czasu na plaży. Jednak warto pamiętać, że aby cieszyć się taką formą relaksu, należy stosować się do kilku zasad. W tym artykule przedstawiamy istotne informacje na temat bezpiecznego opalania nad morzem. Dowiesz się z niego, jak zadbać o odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV, a także jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja skóry po opalaniu.
Dlaczego nad morzem opalamy się szybciej?
Opalanie na plaży może przynosić lepsze rezultaty w porównaniu z opalaniem się w ogródku czy na tarasie. Dlaczego tak się dzieje? Nad morzem promienie słoneczne nie tylko padają “z góry”, lecz także odbijają się od powierzchni wody. Ten sam efekt wzmacnia się również przez piasek – im jest on jaśniejszy, tym więcej promieniowania słonecznego zostanie odbite. W ten sposób zwiększa się ilość docierającego do skóry promieniowania ultrafioletowego, jak UVA czy UVB. Warto wiedzieć, że za wakacyjną opaleniznę odpowiada promieniowanie UVB.
Zasady bezpiecznego opalania na plaży
Jak się opalać nad morzem? Na pewno bezpiecznie i z głową. Przede wszystkim należy unikać opalania w godzinach intensywnego nasłonecznienia, czyli między godziną 11:00 a 15:00. W tym czasie promieniowanie UVB, które stanowi również główną przyczyną oparzeń słonecznych, jest największe. Podczas opalania na plaży zawsze warto mieć kapelusz lub chustkę, które będą chronić skórę głowy i twarzy. Warto pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu i spożywaniu posiłków. Nie wolno zapominać o reaplikacji kosmetyków z filtrami SPF co 2 godziny, zwłaszcza po kąpieli. W szczególności należy pamiętać o najmłodszych – dzieci nie powinny być wystawione na ekspozycję słoneczną bez właściwej ochrony.
Kiedy się nie opalać lub szczególnie uważać?
Istnieje kilka sytuacji, w których należy być szczególnie ostrożnym podczas opalania. Osoby o jasnej karnacji są bardziej podatne na poparzenia słoneczne, dlatego powinny ograniczać czas spędzany na słońcu. Przed opalaniem powinny skonsultować się z lekarzem również osoby z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy trądzik różowaty, czy osoby zażywające niektóre leki i zioła mogące wywoływać reakcje fotouczulające. Warto wiedzieć, że osoby, które korzystały z agresywnych zabiegów kosmetycznych, takich jak złuszczanie skóry silnymi kwasami czy stosowały retinol, także powinny unikać ekspozycji na słońce.
Jakie kosmetyki do opalania nad morzem? Jak prawidłowo je nakładać?
Podczas opalania nad morzem ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Warto wiedzieć, że współczynnik SPF (ang. sun protection factor) to najczęściej stosowany wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, ale określa on jedynie ochronę przed promieniowaniem UVB, docierającym do wierzchnich warstw naskórka. Równie istotne jest zabezpieczenie przed promieniowaniem UVA – odpowiedzialnym m.in. za przyspieszone starzenie skóry. Symbolami określającymi stopień ochrony przed UVA, które najczęściej pojawiają się na opakowaniach, są „PA” z odpowiednią ilością „+” (im jest ich więcej, tym wyższa ochrona) lub UVA otoczone kółkiem.
Zatem jaki krem do opalania nad polskie morze wybrać? Warto zdecydować się na kremy lub emulsje o szerokim spektrum działania, a więc chroniące zarówno przed promieniami UVB, jak i UVA. Ważne, by były to kosmetyki z filtrem SPF co najmniej 30, jednak najlepiej wybierać te o SPF 50. Do opalania można używać również olejków. Na jaki olejek do opalania nad morze się zdecydować? To zależy od preferencji i potrzeb skóry, ale zawsze powinien zapewniać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.
Jak nakładać kosmetyki do opalania? Kosmetyki z filtrami SPF należy aplikować około 15-30 minut przed ekspozycją na słońce, aby skóra miała czas na ich wchłonięcie. Mówi się, że najlepiej, by było to 2 mg kremu na 1 cm² skóry, dla przykładu: do ochrony skóry twarzy jest potrzebne 1,25 g, czyli ok. 1/4 łyżeczki do herbaty.
Nie należy zapominać o ponownym nałożeniu kosmetyków z filtrem: co 2 godziny oraz po każdej kąpieli, nawet jeśli są one wodoodporne. Przy stosowaniu produktów w sprayu lub olejku, trzeba upewnić się, że pokrywamy skórę równomiernie i w dostatecznej ilości, aby zapewnić odpowiednią ochronę.
Jak przygotować skórę do opalania nad morzem?
Przed opalaniem nad morzem warto zadbać o odpowiednie przygotowanie skóry. W tym celu można wykonać delikatny peeling, który nie będzie podrażniał skóry, a który usunie martwe komórki naskórka – to pozwoli na równomierne rozłożenie opalenizny. Należy jednak unikać wykonywania peelingu bezpośrednio przed opalaniem, po to, by skóra miała czas na regenerację.
Chcąc cieszyć się ładną opalenizną, należy też zadbać o codzienną pielęgnację skóry, stosując nawilżające balsamy lub olejki, aby utrzymać właściwy poziom nawodnienia. Przesuszona skóra będzie bardziej podatna na negatywne działanie promieni słonecznych. Odpowiednie nawilżenie wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, która przyczyni się do dłuższego utrzymania opalenizny, zapobiegnie jej łuszczeniu się oraz zapewni skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Pielęgnacja skóry po opalaniu
Po opalaniu nad morzem ważne jest odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry. Po kąpieli w słonej wodzie lub spędzeniu czasu na plaży warto korzystać z łagodnych i nawilżających kosmetyków do ciała. Regularna pielęgnacja skóry po opalaniu, zarówno przy użyciu profesjonalnych zabiegów w hotelowym spa nad morzem, jak i w domu, pomoże utrzymać skórę zdrową i piękną, a także przyspieszy proces jej regeneracji po ekspozycji na słońce.
W hotelowej strefie SPA & Wellness Stary Dziwnów znajdziesz zabiegi, które nie tylko pomogą Ci się zrelaksować, ale także przygotują Twoją skórę zarówno do opalania oraz zadbają o nią już po nim. Zapraszamy!