.

Most zwodzony – poznaj jedną z atrakcji Dziwnowa

← Wróć do Bloga

Most zwodzony – poznaj jedną z atrakcji Dziwnowa

Dziwnów jest niewielką miejscowością nadmorską. Od północy otacza go morze, od południa cieśnina Dziwna ze starym dorzeczem nazywanym „Martwą Dziwną”, a trzecia część graniczy z Zatoką Wrzosową. Miejscowość otoczona jest leśną otuliną, ma piękne plaże, wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc oraz jeden z niewielu w Europie most zwodzony.

Zanim wybudowano most

Do połowy lat 50. wyspa Wolin nie miała połączenia z lądem stałym. Mieszkańcy Dziwnowa przez niemal 700 lat pokonywali rzekę własnymi łodziami, a potem promem. Dopiero rozbudowa jednostek wojskowych na brzegu i działania wojenne II Wojny Światowej sprawiły, że obie części miejscowości zostały połączone mostem. Ponieważ przejście to nie spełniało wszystkich wymagań, a powojenny rozwój infrastruktury morskiej znacznie przyspieszył, zaczęto obmyślać plan wybudowania mostu z podnoszonym przęsłem.

Pierwsze powojenne przęsło zwodzone

Dlatego już ok. 1955 r. miejscowe władze podjęły decyzję o rozbudowie i modernizacji mostu. Nowy most złożony był z dwóch części. Odcinek o długości 180 m był drewniany, zaś pozostała część o długości 16 m składała się z bloków żelbetonowo-drewnianych z zamontowanym mechanizmem przęseł zwodzonych. Dzięki temu nie tylko zachowano możliwość przemieszczania się między wyspą Wolin a stałym lądem, ułatwiając prężny rozwój obu części, ale również umożliwiono żeglugę w głąb zatoki dla jednostek, których szerokość nie przekraczała 8 m, a maksymalna wysokość wynosiła 10 m.

Most zwodzony dzisiaj

Most zwodzony w Dziwnowie, na rzece Dziwna jest niezwykłą trakcją turystyczną. Wyremontowany i nowoczesny stanowi ważny punkt miasta. Prowadzą przez niego również szlaki turystyczne.

Szlak Rowerowy R-10

Most zwodzony w Dziwnowie jest częścią tras rowerowych i szlaków turystycznych. Przez gminę przechodzi R-10, czyli Szlak Rowerowy „Dookoła Bałtyku”. Odcinek siódmy zaczyna się mostem w Dziwnowie i ma długość niemal 80 km.

Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim

Niebieski, pieszy szlak turystyczny biegnie piaszczystymi plażami wyspy Wolin, przez Woliński Park Narodowy i Mokrzyckie Góry, a następnie wzdłuż Dziwny i Zalewu Kamieńskiego, do Kamienia Pomorskiego i Dziwnówka. Szlak zahacza również o Międzyzdroje, dokąd przyciąga nie tylko Aleja Gwiazd, ale również liczne zabytki i atrakcje turystyczne. Trasa ma 98 km i jest jedną z bardziej malowniczych dróg nadmorskich.

Szlak E9

Obok mostu zwodzonego w Dziwnowie przebiega również europejski Długodystansowy Szlak pieszy E9, którego długość wynosi 4500 km, z czego polska część mierzy ok. 700 km. Trasa rajdu pieszego wiedzie od Świnoujścia przez Międzyzdroje, Wisełkę, Dziwnów i Dziwnówek, po Trzęsacz, Rewal, Niechorze aż do samego Kołobrzegu. Trasa jest malownicza i ma zróżnicowany poziom trudności ze względu na odcinki przebiegające, chociażby piaszczystymi plażami nadmorskich miejscowości.

Woliński Park Narodowy

Przez most zwodzony w Dziwnowie można dojechać również do Wolińskiego Parku Narodowego. Podziwiając najwyższe klify polskiego nabrzeża, docieramy między innymi do Zagrody Pokazowej Żubrów czy pięknych platform obserwacyjnych w parku.

Zdjęcia przy podnoszonym przęśle

Podnoszenie przęsła trwa kilka minut i towarzyszy mu przepływ jednostek, wśród których są również dwa statki wycieczkowe stacjonujące w Dziwnie: Korsarz i Victoria. Cieszy się to zawsze ogromnym zainteresowaniem turystów. Każdy chce zrobić sobie zdjęcie przy podniesionym przęśle - to niespotykane i widowiskowe wydarzenie. Dlatego opracowano nawet najlepsze punkty do robienia zdjęć wakacyjnych:

  • w pobliżu otwartego przęsła, tuż przy szlabanach,
  • park żeglarski między mostem a portem jachtowym,
  • zachodni brzeg Dziwny, gdzie można ująć nawet całe otwarte przęsło.

Polecamy okolicę Dziwnowa i Wolińskiego Parku Narodowego, z niesamowitym mostem zwodzonym!

← Wróć do Bloga